Themes - Twenty Fifteen - en to it translation catalogue (68 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
it: Il nostro tema predefinito per il 2015 è pulito, incentrato sul blog, e progettato per essere chiaro. La tipografia di Twenty Fifteen, semplice e diretta, è leggibile su schermi di varie larghezze, e si adatta a lingue differenti. L'abbiamo progettato utilizzando un approccio mobile-first, facendo sì che il contenuto avesse la priorità, a prescindere da quale dispositivo arrivino i tuoi visitatori, smartphone, tablet, laptop o computer desktop.

en: Light Blue
it: Blu chiaro

en: Bright Blue
it: Azzurro

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

en: Dark Brown
it: Marrone scuro

en: White
it: Bianco

en: Light Pink
it: Rosa chiaro

en: Medium Pink
it: Rosa medio

en: Blue Gray
it: Bluastro

en: Dark Purple
it: Viola scuro

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
it: Un commento su &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: Lascia un commento<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

en: Previous post:
it: Articolo precedente:

en: Previous
it: Precedente

en: Next post:
it: Articolo successivo:

en: Next
it: Successivo

en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca di: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
it: Dimensione reale

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
it: Tag

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
it: Autore

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
it: Scritto il

[ctx: Used before post format.]
en: Format
it: Formato

en: Featured
it: In primo piano

en: Newer Comments
it: Commenti più recenti

en: Older Comments
it: Commenti meno recenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Blue
it: Blu

en: Purple
it: Viola

en: Pink
it: Rosa

en: Yellow
it: Giallo

en: Dark
it: Scuro

en: Default
it: Predefinito

en: Header and Sidebar Background Color
it: Colore di sfondo della testata e della barra laterale

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
it: Applicato alla testata su schermi piccoli ed alla barra laterale su schermi grandi.

en: Header and Sidebar Text Color
it: Colore del testo della testata e della barra laterale

en: Base Color Scheme
it: Schema colore di base

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
it: Twenty Fifteen richiede almeno WordPress 4.1. Al momento la versione installata è la %s. Per favore, aggiorna WordPress e riprova.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
it: <span class="meta-nav">Pubblicato in</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
it: Immagine successiva

en: Previous Image
it: Immagine precedente

en: Menu and widgets
it: Menu e widget

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: collapse child menu
it: chiudi i menù child

en: expand child menu
it: apri i menù child

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
it: Nessun subset

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
it: I widget aggiunti qui appariranno nella tua barra laterale.

en: Widget Area
it: Area widget

en: Social Links Menu
it: Menù social link

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Sei pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Comincia da qui</a>.

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Edit
it: Modifica

en: Pages:
it: Pagine:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

en: Published by
it: Pubblicato da

en: Page
it: Pagina

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
it: Pare che non sia stato trovato nulla nel posto in cui stavi cercando. Forse potresti provare con una ricerca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! Questa pagina non si trova.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
