Themes - Hestia - en to pt translation catalogue (230 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Hestia is a modern WordPress theme for professionals. It fits creative business, small businesses (restaurants, wedding planners, sport/medical shops), startups, corporate businesses, online agencies and firms, portfolios, ecommerce (WooCommerce), and freelancers. It has a multipurpose one-page design, widgetized footer, blog/news page and a clean look, is compatible with: Flat Parallax Slider, Photo Gallery, Travel Map and Elementor Page Builder . The theme is responsive, WPML, Retina ready, SEO friendly, and uses Material Kit for design.
pt: Hestia é um tema WordPress moderno para profissionais. Adequa-se a agências criativas, pequenas empresas (restaurantes, serviços de organização de casamentos, lojas de equipamento desportivo e médico), startups, grandes empresas, agências online, portfólios, comércio electrónico (WooCommerce) e freelancers. Tem um design de estilo one-page multifuncional, rodapé personalizado por widgets, página de blog/notícias e um aspecto limpo, sendo compatível com: Flat Parallax Slider, Photo Gallery, Travel Map e Elementor Page Builder. O tema é responsivo, pronto para WPML e ecrãs Retina, amigável para os motores de busca, e usa design Material Kit.

note: translators: %1$s is Theme Name, %2$s is WordPress
en: %1$s | Developed by %2$s
pt: %1$s | Criado com %2$s

note: translators: %s is Feature name translators: %s Feature name
en: More Options Available for %s in the PRO version.
pt: Mais opções disponíveis para o %s na versão PRO.

en: Disable
pt: Desactivar

en: Border radius
pt: Raio da borda

en: Padding (px)
pt: Espaçamento (px)

en: Infinite Scroll
pt: Scroll infinito

en: Number
pt: Número

en: Post Pagination
pt: Paginação do artigo

en: Excerpt length
pt: Tamanho do excerto

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Blog Post Content
pt: Conteúdo do artigo

en: Import Zerif Front page as template
pt: Importar a página inicial do Zerif como modelo

en: But first, we need to install and activate Elementor.
pt: Mas antes precisamos de instalar e activar o Elementor.

en: We can help you convert your Zerif front page into an Elementor template, so you can use it again.
pt: Podemos ajudar a converter a sua página inicial do Zerif num modelo do Elementor para que a possa usar de novo.

en: We detected that you previously had Zerif installed.
pt: Detectámos que o Zerif já esteve instalado anteriormente.

en: Content was successfully imported. Enjoy your new site!
pt: Conteúdo importado com sucesso. Desfrute do seu novo site!

en: We recommend you backup your website content before attempting a full site import.
pt: Recomendamos que faça uma cópia de segurança do conteúdo do seu site antes de tentar importar o site na totalidade.

en: Importing Widgets
pt: A importar widgets

en: Setting Up Customizer
pt: A configurar o Personalizador

en: Importing Content
pt: A importar conteúdo

en: Installing Plugins
pt: A instalar plugins

en: This process will set up your website, install required plugins, import demo content (pages, posts, media) and set up the customizer options.
pt: Este processo irá configurar o seu site, instalar os plugins requeridos, importar o conteúdo de demonstração (páginas, artigos, multimédia) e definir as opções do Personalizador.

en: General
pt: Geral

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: Note
pt: Nota

en: Back to Sites Library
pt: Voltar à biblioteca de sites

en: View Website
pt: Ver site

en: Loading
pt: A Carregar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Import
pt: Importar

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Sites Library
pt: Biblioteca de sites

en: Here is where you must add the "SendinBlue Newsletter" widget.
pt: Aqui é onde deve adicionar o widget "SendinBlue Newsletter".

en: Second Layer
pt: Segunda camada

en: First Layer
pt: Primeira camada

note: translators: %1$s is Time since, %2$s is Link to post
en: Read more
pt: Ler mais

en: Featured Posts
pt: Artigos em destaque

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported. Make sure your site is fast and secure, by upgrading PHP to the latest version.
pt: Olá, foi detectado que está a usar uma versão de PHP obsoleta e que não tem suporte. Tenha a certeza de que o seu site é rápido e seguro, actualizando para a mais recente versão do PHP.

en: Header Settings
pt: Cabeçalho

en: Header Gradient
pt: Cor do cabeçalho

note: translators: Upsell to get the pro version translators: %s Required action
en: Hestia front-page is not multi-language compatible, for this feature %s.
pt: A página inicial de Hestia não é compatível com multilingue, para esta funcionalidade %s.

en: Enable Header Image Sitewide
pt: Activar imagem no cabeçalho em todo o site

en: Header Background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Content
pt: Conteúdo

en: Posts & Pages
pt: Artigos e páginas

en: Enable Search in Menu
pt: Activar pesquisa no menu

en: Enable Scroll to Top
pt: Activar voltar ao topo

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Footer Four
pt: Rodapé quatro

note: Template Name of the plugin/theme
en: Page with Sidebar
pt: Página com barra lateral

note: translators: 1 - link to customizer setting. 2 - 'customizer'
en: Change this subtitle in the %s.
pt: Altere este subtítulo no %s.

note: translators: 1 - link to customizer setting. 2 - 'customizer'
en: Change in the %s
pt: Altere no %s

en: Second
pt: Segundo

en: Very Top Bar
pt: Barra de topo

en: Navigation
pt: Navegação

en: Header Options
pt: Opções do cabeçalho

en: Enable Sharing Icons
pt: Activar ícones de partilha

en: font size
pt: tamanho da letra

en: Body
pt: Corpo

en: font family
pt: família da fonte

en: Headings
pt: Títulos

en: Font Subsets
pt: Subconjuntos da fonte

en: Typography
pt: Tipografia

en: Standard Fonts
pt: Fontes principais

en: Default
pt: Por omissão

en: Display a frontpage section wherever you like by adding its shortcode in page or post content.
pt: Apresente uma secção na página inicial ao adicionar o seu shortcode onde desejar, na página ou conteúdo de artigo.

en: Shortcodes for each section
pt: Shortcodes para cada secção

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Comment | %1$s Comments
pt[0]: %1$s comentário
pt[1]: %1$s comentários

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One comment
pt: Um comentário

en: Activating
pt: A activar

en: Install and activate
pt: Instalar e activar

en: The ability to reorganize your Frontpage sections more easily and quickly.
pt: A capacidade de reorganizar a sua página inicial com maior facilidade e rapidez.

en: Drag and drop panels to change the order of sections.
pt: Arraste e largue painéis para mudar a ordem das secções.

en: Go to the Customizer
pt: Ir para o personalizador

en: The ability to reorganize your Frontpage Sections more easily and quickly.
pt: A capacidade de reorganizar a sua página inicial com maior facilidade e rapidez.

en: Change in the Customizer
pt: Alterar no personalizador

en: Customizer
pt: Personalizador

en: WooCommerce Sidebar
pt: Barra lateral do WooCommerce

en: Page Sidebar Layout
pt: Layout com barra lateral

en: Full Width
pt: Largura total

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Blog Sidebar Layout
pt: Layout com barra lateral no blog

en: This sidebar is active but empty. In order to use this layout, please add widgets in the sidebar
pt: Esta barra lateral está activa mas vazia. Para poder usar este layout, por favor adicione widgets à barra lateral

note: Template Name of the plugin/theme
en: Page Builder Full Width
pt: Construir páginas - a toda a largura

note: Template Name of the plugin/theme
en: Page Builder Blank
pt: Construir páginas - em branco

note: translators: %1$s is Author name wrapped, %2$s is Date
en: Published by %1$s on %2$s
pt: Por %1$s em %2$s

note: translators: %s is Image sizes for attachment single page.
en: Size: %s
pt: Tamanho: %s

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Footer Menu
pt: Menu de rodapé

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Blog Subscribe Section
pt: Secção de subscrição no blog

en: Footer One
pt: Rodapé um

en: Footer Two
pt: Rodapé dois

en: Footer Three
pt: Rodapé três

en: View cart
pt: Ver carrinho

en: Button Text
pt: Texto do botão

note: translators: %1$s is Plugin Name
en: To have access to a shop section please install and configure %1$s.
pt: Para ter acesso à secção de loja, por favor instale e configure o %1$s.

en: WooCommerce plugin
pt: plugin WooCommerce

en: About background
pt: Fundo da secção Sobre nós

en: Add new field
pt: Adicionar novo campo

en: Color
pt: Cor

en: Title
pt: Título

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Text
pt: Texto

en: Link
pt: Ligação

en: Delete field
pt: Eliminar campo

en: Icon
pt: Ícone

note: translators: Fontawesome link with full list of icons available
en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
pt: Nota: Alguns ícones podem não ser mostrados aqui. Pode ver toda a lista de ícones em %1$s.

en: Image
pt: Imagem

en: Upload Image
pt: Carregar imagem

en: Image type
pt: Tipo de imagem

en: None
pt: Nenhum

en: Social icons
pt: Ícones de redes sociais

en: Remove Icon
pt: Remover ícone

en: Add Icon
pt: Adicionar ícone

en: SendinBlue plugin
pt: plugin SendinBlue

note: translators: %s Path in plugin wrapped
en: After installing the plugin, you need to navigate to %s and configure the plugin.
pt: Depois de instalar o plugin, precisa de ir a %s para o configurar.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Jetpack Portfolio
pt: Jetpack Portfólio

en: Pricing Plans Section
pt: Secção de preços

en: Section Reordering
pt: Reordenar secções

en: Get the PRO version!
pt: Obter a versão PRO!

en: Portfolio section with two possible layouts.
pt: Secção de portfólio com dois layouts possíveis.

en: A fully customizable pricing plans section.
pt: Uma secção de preços totalmente personalizável.

en: Appearance Settings
pt: Definições de apresentação

en: Frontpage Sections
pt: Secções da página inicial

en: Blog Settings
pt: Definições do blog

en: About Hestia
pt: Sobre o Hestia

en: Getting Started
pt: Começar

en: Recommended Actions
pt: Acções recomendadas

en: Useful Plugins
pt: Plugins úteis

en: Support
pt: Suporte

en: Changelog
pt: Registo de alterações

en: Free vs PRO
pt: Gratuito vs PRO

en: Contact Support
pt: Contacte o suporte

en: We want to make sure you have the best experience using Hestia, and that is why we have gathered all the necessary information here for you. We hope you will enjoy using Hestia as much as we enjoy creating great products.
pt: Queremos ter a certeza de que tem a melhor experiência a usar o Hestia. Por isso, reunimos aqui toda a informação necessária para si. Esperamos que goste do Hestia tanto como nós gostamos de criar bons produtos.

en: Need more details? Please check our full documentation for detailed information on how to use Hestia.
pt: Precisa de mais pormenores? Por favor, verifique toda a documentação para uma informação detalhada de como usar o Hestia.

en: Read full documentation
pt: Leia toda a documentação

en: Want to get the gist on the latest theme changes? Just consult our changelog below to get a taste of the recent fixes and features implemented.
pt: Quer saber o essencial das últimas alteração do tema? Basta consultar o registo de alterações abaixo para conhecer os problemas resolvidos e funcionalidades implementadas.

en: Create a child theme
pt: Crie um tema dependente

en: If you want to make changes to the theme's files, those changes are likely to be overwritten when you next update the theme. In order to prevent that from happening, you need to create a child theme. For this, please follow the documentation below.
pt: Se pretende fazer mudanças nos ficheiros do tema, essas alterações serão anuladas quando actualizar o tema. Para que isso não aconteça, precisa de criar um tema dependente. Por favor, veja a documentação abaixo.

en: View how to do this
pt: Veja como fazer

en: Speed up your site
pt: Acelere o seu site

en: If you find yourself in a situation where everything on your site is running very slowly, you might consider having a look at the documentation below where you will find the most common issues causing this and possible solutions for each of the issues.
pt: Se verificar que o seu site está muito lento, considere ler a documentação abaixo, onde irá encontrar os problemas mais comuns que causam esta situação, além das possíveis soluções para cada um dos problemas.

en: Build a landing page with a drag-and-drop content builder
pt: Crie uma página de destino com um sistema de criação de conteúdos de arrastar e largar.

en: In the documentation below you will find an easy way to build a great looking landing page using a drag-and-drop content builder plugin.
pt: Na documentação abaixo irá encontrar uma forma fácil de criar páginas de destino bonitas, usando um plugin de criação de conteúdos de arrastar e largar.

en: Recommended actions
pt: Acções recomendadas

en: We have compiled a list of steps for you to take so we can ensure that the experience you have using one of our products is very easy to follow.
pt: Compilámos uma lista de passos que deve dar para termos a certeza de que a experiência que tem, ao usar um dos nossos produtos, é fácil de acompanhar.

en: Using the WordPress Customizer you can easily customize every aspect of the theme.
pt: Ao usar o personalizador do WordPress pode facilmente personalizar todos os aspectos do tema.

note: translators: s - theme name
en: Get %s now!
pt: Obter o %s agora!

en: Mobile friendly
pt: Adequado para dispositivos móveis

en: Responsive layout. Works on every device.
pt: Layout responsivo. Funciona em todos os dispositivos.

en: WooCommerce Compatible
pt: Compatível com WooCommerce

en: Ready for e-commerce. You can build an online store here.
pt: Pronto para comércio electrónico. Pode usar para fazer uma loja online.

en: Big title, Features, About, Team, Testimonials, Subscribe, Blog, Contact
pt: Título grande, funcionalidades, Sobre nós, Equipa, Testemunhos, Subscrever, Blog, Contacto

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: You can use any background image you want.
pt: Pode usar a imagem de fundo que desejar.

en: Header Slider
pt: Slider no cabeçalho

en: You will be able to add more content to your site header with an awesome slider.
pt: Poderá adicionar mais conteúdo ao cabeçalho do seu site com um slider espectacular.

en: Fully Customizable Colors
pt: Cores totalmente personalizáveis

en: Change colors for the header overlay, header text and navbar.
pt: Altere as cores da sobreposição no cabeçalho, texto do cabeçalho e barra de navegação.

en: Quality Support
pt: Suporte de qualidade

en: 24/7 HelpDesk Professional Support
pt: Suporte profissional 24/7

en: Activate
pt: Activar

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: It is highly recommended that you install the companion plugin to have access to the Frontpage features, Team and Testimonials sections.
pt: É altamente recomendável que instale o plugin Companion para ter acesso a funcionalidades na página inicial e secções de Equipa e Testemunhos.

note: translators: Orbit Fox Companion
en: If you want to take full advantage of the options this theme has to offer, please install and activate %s.
pt: Se pretender aproveitar todas as vantagens das opções que este tema oferece, por favor, instale e active %s.

en: Recommended Plugins
pt: Plugins recomendados

en: About
pt: Sobre nós

en: Disable section
pt: Desactivar secção

en: About Content
pt: Conteúdo da secção Sobre nós

en: Big Title Section
pt: Título grande

en: Big Title Background
pt: Título grande com imagem de fundo

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Button URL
pt: URL do botão

en: Section Title
pt: Título da secção

en: Change this subtitle in the Customizer
pt: Altere este subtítulo no personalizador

en: Section Subtitle
pt: Subtítulo da secção

en: Number of Items
pt: Número de itens

en: Accent Color
pt: Cor de destaque

en: Contact
pt: Contacto

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Get in Touch
pt: Entre em contacto

en: Contact Us
pt: Contacte-nos

en: Form Title
pt: Título do formulário

en: Instructions
pt: Instruções

en: Contact Content
pt: Conteúdo da secção Contacto

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Boxed Layout
pt: Layout em caixas

en: If enabled, the theme will use a boxed layout.
pt: Se activado, o tema irá usar um layout em caixas.

en: Shop
pt: Loja

en: Products
pt: Produtos

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Subscribe to our Newsletter
pt: Subscrever a nossa newsletter

en: View PRO Features
pt: Ver funcionalidades PRO

note: translators: 1 - link to customizer setting. 2 - 'customizer'
en: Change this subtitle in %s.
pt: Altere este subtítulo no %s.

en: customizer
pt: personalizador

en: Button
pt: Botão

note: translators: %s is Category name
en: View all posts in %s
pt: Ver todos os artigos em %s

en: Next page
pt: Próxima seguinte

en: Previous page
pt: Página anterior

note: translators: %1$s is Date, %2$s is Time
en: &#183; %1$s at %2$s
pt: &#183; %1$s às %2$s

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: Reply
pt: Responder

note: translators: %s is Link to login
en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Tem de ter a <a href="%s">sessão iniciada</a> para publicar um comentário.

en: Name
pt: Nome

en: Website
pt: Site

en: What's on your mind?
pt: Em que está a pensar?

en: Related Posts
pt: Artigos relacionados

en: Share on Facebook
pt: Partilhar no Facebook

en: Share on Twitter
pt: Partilhar no Twitter

en: Share on Google+
pt: Partilhar no Google+

en: Toggle Navigation
pt: Alternar a navegação

en: View your shopping cart
pt: Ver o carrinho

note: translators: %d is number of items
en: %d item | %d items
pt[0]: %d item
pt[1]: %d itens

note: translators: search result
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

note: translators: %1$s is Author name wrapped, %2$s is Time
en: By %1$s, %2$s
pt: Por %1$s, %2$s

note: translators: %s is Link to new post
en: Ready to publish your first post? %s.
pt: Pronto para publicar o seu primeiro artigo? %s.

note: translators: %1$s is Link to new post, %2$s is Get started here
en: Get started here
pt: Comece aqui

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpe, não foi encontrado nenhum resultado correspondente com os seus termos de pesquisa. Por favor, tente novamente com algumas palavras diferentes.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa possa ajudar.

en: Categories:
pt: Categorias:

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Activating
pt: A activar

note: Template Name of the plugin/theme
en: Fullwidth Template
pt: Modelo de página a toda a largura

note: translators: %1$s is Time since post, %2$s is author Close tag
en: %1$s ago %2$s
pt: Há %1$s %2$s

note: translators: %1$s is Plugin name
en: In order to add a contact form to this section, you need to install the %s plugin.
pt: Para poder adicionar um formulário de contacto a esta secção, tem de instalar o plugin %s.
