Themes - GeneratePress - en to pt translation catalogue (207 entries)

note: Description of the theme
en: GeneratePress is a lightweight WordPress theme built with a focus on speed and usability. Performance is important to us, which is why a fresh GeneratePress install adds less than 15kb (gzipped) to your page size. We take full advantage of the new block editor (Gutenberg), which gives you more control over creating your content. If you use page builders, GeneratePress is the right theme for you. It is completely compatible with all major page builders, including Beaver Builder and Elementor. Thanks to our emphasis on WordPress coding standards, we can boast full compatibility with all well-coded plugins, including WooCommerce. GeneratePress is fully responsive, uses valid HTML/CSS and is translated into over 25 languages by our amazing community of users. A few of our many features include microdata integration, 9 widget areas, 5 navigation locations, 5 sidebar layouts, dropdown menus (click or hover) and navigation color presets. Learn more and check out our powerful premium version at https://generatepress.com
pt: O GeneratePress é um tema WordPress rápido e leve, criado a pensar na velocidade e usabilidade. O desempenho é importante para nós, por isso, uma instalação nova do GeneratePress adiciona menos de 15kb (gzip) ao tamanho das suas páginas. Aproveitamos ao máximo o novo editor de blocos (Gutenberg), o que lhe permite ter maior controlo na criação dos seus conteúdos. Se utilizar construtores de páginas, o GeneratePress é o tema ideal para si. É inteiramente compatível com os principais construtores de páginas, incluindo o Beaver Builder e o Elementor. Com ênfase nos standards de código do WordPress, oferecemos compatibilidade total com todos os plugins que respeitam os mesmos standards de qualidade, incluindo o WooCommerce. O GeneratePress é responsivo, utiliza HTML/CSS válidos e está traduzido em mais de 25 idiomas pela nossa incrível comunidade de utilizadores. Inclui mais algumas funcionalidades, como integração de microdados, 9 áreas de widgets, 5 localizações de navegação, 5 layouts de barras laterais, menus em cascata (clicar ou passar com o rato) e cores de navegação predefinidas. Saiba mais e conheça a nossa poderosa versão premium em https://generatepress.com.

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
pt: Reduz o número de pedidos de ficheiros CSS e usa uma versão lite do nosso sistema de grelha.

en: Combine CSS
pt: Combinar CSS

en: Font
pt: Fonte

en: Icon Type
pt: Tipo de ícone

en: Text
pt: Texto

en: Boxes
pt: Caixas

en: Container Alignment
pt: Alinhamento do contentor

en: Place logo next to title
pt: Logótipo ao lado do título

en: Heading 3 (H3)
pt: Título 3 (H3)

en: Heading 2 (H2)
pt: Título 2 (H2)

en: Heading 1 (H1)
pt: Título 1 (H1)

en: Reset Settings
pt: Repor configurações

en: Visit documentation &rarr;
pt: Consultar documentação &rarr;

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
pt: Quer saber mais sobre o tema? Consulte a nossa vasta documentação.

en: Start Customizing
pt: Comece a personalizar

en: All Options
pt: Todas as opções

en: Layout Options
pt: Opções do layout

en: Customize Colors
pt: Personalizar cores

en: Customize Fonts
pt: Personalizar fontes

en: Upload Logo
pt: Carregar logótipo

en: Dropdown Direction
pt: Direcção do selector

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
pt: A largura em que a navegação passa para baixo do logótipo.

en: Navigation Drop Point
pt: Ponto de quebra da navegação

en: Navigation Left
pt: Navegação à esquerda

en: Navigation Right
pt: Navegação à direita

en: Navigation After - Centered
pt: Navegação depois - centrada

en: Navigation Before - Centered
pt: Navegação antes - centrada

en: Header Presets
pt: Cabeçalhos predefinidos

en: Blue
pt: Azul

en: Green
pt: Verde

en: Red
pt: Vermelho

en: Grey
pt: Cinzento

en: White
pt: Branco

en: Current
pt: Actual

en: Navigation Color Presets
pt: Cores de navegação predefinidas

en: Blog Post Title Hover
pt: Título de artigo do blog ao passar com o rato

en: Blog Post Title
pt: Título de artigo do blog

en: Logo Width
pt: Largura do logótipo

[ctx: GeneratePress]
en: Powered by
pt: Criado com

en: Mobile Menu
pt: Menu em mobile

en: Premium module available
pt: Módulo premium disponível

en: Deleting your settings can not be undone.
pt: A eliminação das suas configurações é irreversível.

en: Premium Modules
pt: Módulos premium

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
pt: Crie cache do CSS gerado pelas suas opções para melhorar o desempenho.

en: Cache dynamic CSS
pt: Cache de CSS dinâmico

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
pt: Carrega os ícones essenciais de Font Awesome em vez de toda a biblioteca.

en: Load essential icons only
pt: Carregar apenas ícones essenciais

en: General
pt: Geral

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: More options are available for this section in our premium version.
pt: Estão disponíveis mais opções para esta secção na nossa versão premium.

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Retina Logo
pt: Logótipo Retina

en: Premium Modules Available
pt: Módulos premium disponíveis

en: Variants
pt: Variantes

en: System fonts
pt: Fontes do sistema

en: Comment
pt: Comentário

en: Full Width
pt: Em toda a largura

en: Choose your page builder content container type. Both options remove the content padding for you.
pt: Escolha o tipo de contentor de conteúdo para o seu construtor de página. Ambas as opções removem o espaçamento do conteúdo.

en: Page Builder Container
pt: Contentor do construtor de página

[ctx: Short name for meta box]
en: Sidebar
pt: Barra

en: Top Bar Alignment
pt: Alinhamento da barra superior

en: Top Bar Inner Width
pt: Largura interior da barra superior

en: Top Bar Width
pt: Largura da barra superior

en: Top Bar
pt: Barra superior

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Documentation
pt: Documentação

en: Footer Bar Alignment
pt: Alinhamento da barra de rodapé

en: Footer Bar
pt: Barra de rodapé

en: Inner Footer Width
pt: Largura interior do rodapé

en: Inner Navigation Width
pt: Largura interior da navegação

en: Inner Header Width
pt: Largura interior do cabeçalho

en: Paragraph margin
pt: Margem do parágrafo

en: Line height
pt: Altura da linha

en: Reset
pt: Repor

en: Footer
pt: Rodapé

en: Sidebars
pt: Barras laterais

en: Primary Navigation
pt: Navegação principal

en: Container
pt: Contentor

en: Scroll back to top
pt: Voltar ao topo

en: Back to Top Button
pt: Botão voltar ao topo

en: Footer Width
pt: Largura do rodapé

en: Click - Arrow
pt: Ao clicar na seta

en: Click - Menu Item
pt: Ao clicar no item

en: Hover
pt: Ao passar com o rato

en: Navigation Dropdown
pt: Menu em cascata

en: Navigation Width
pt: Largura da navegação

en: Full
pt: Largura total

en: Header Width
pt: Largura do cabeçalho

[ctx: made with love]
note: translators: %s: Heart icon
en: Made with %s by Tom Usborne
pt: Criado com %s por Tom Usborne

en: Float Left
pt: Flutuar para a esquerda

en: Support
pt: Suporte

en: Content Title
pt: Título do conteúdo

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
pt: Parece que o que procurava não está aqui. Talvez uma pesquisa ajude?

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

note: translators: 1: Search query name
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procura. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Não foi possível encontrar nada com os termos da sua pesquisa. Por favor, tente com palavras-chave diferentes.

note: translators: 1: Admin URL
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: % Comments
pt: % comentários

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
pt: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: label]
en: Search
pt: Pesquisar

en: Read more
pt: Ler mais

note: translators: 1: Author name
en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: by
pt: por

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

[ctx: 1: date, 2: time]
note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Newer posts
pt: Artigos mais recentes

en: Older posts
pt: Artigos mais antigos

en: Next
pt: Seguinte

en: Previous
pt: Anterior

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Next &rarr;
pt: Seguinte &rarr;

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: Settings removed.
pt: Configurações removidas.

en: Import successful.
pt: Importado com sucesso.

en: Settings saved.
pt: Configurações guardadas.

en: Disable Elements
pt: Desactivar elementos

en: Warning: This will delete your settings.
pt: Aviso: Isto irá eliminar as suas configurações.

en: Customize
pt: Personalizar

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: 5 Widgets
pt: 5 widgets

en: 4 Widgets
pt: 4 widgets

en: 3 Widgets
pt: 3 widgets

en: 2 Widgets
pt: 2 widgets

en: 1 Widget
pt: 1 widget

en: 0 Widgets
pt: 0 widgets

en: Both Sidebars on Right
pt: Duas barras à direita

en: Both Sidebars on Left
pt: Duas barras à esquerda

en: Both Sidebars
pt: Duas barras

en: No Sidebars
pt: Sem barras laterais

en: Content
pt: Conteúdo

en: Default
pt: Padrão

en: Footer Widgets
pt: Widgets de rodapé

en: Single Post Sidebar Layout
pt: Layout das barras laterais do artigo

en: Blog Sidebar Layout
pt: Layout das barras laterais do blog

en: Content / Sidebar / Sidebar
pt: Conteúdo / Barra / Barra

en: Sidebar / Sidebar / Content
pt: Barra / Barra / Conteúdo

en: Sidebar / Content / Sidebar
pt: Barra / Conteúdo / Barra

en: Content (no sidebars)
pt: Só conteúdo (sem barra)

en: Content / Sidebar
pt: Conteúdo / Barra

en: Sidebar / Content
pt: Barra / Conteúdo

en: Sidebar Layout
pt: Layout das barras laterais

en: One Container
pt: Contentor único

en: Separate Containers
pt: Contentores separados

en: Content Layout
pt: Layout do conteúdo

en: Disable
pt: Desactivar

en: Enable
pt: Activar

en: Navigation Search
pt: Pesquisa na navegação

en: Navigation Alignment
pt: Alinhamento da navegação

en: No Navigation
pt: Sem navegação

en: Float Right
pt: Flutuar para a direita

en: Above Header
pt: Acima do cabeçalho

en: Below Header
pt: Abaixo do cabeçalho

en: Navigation Location
pt: Localização da navegação

en: Right
pt: Direita

en: Center
pt: Centro

en: Left
pt: Esquerda

en: Header Alignment
pt: Alinhamento do cabeçalho

en: Contained
pt: Limitada

en: Container Width
pt: Largura do contentor

en: Link Color Visited
pt: Cor da ligação visitada

en: Link Color Hover
pt: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Text Color
pt: Cor de texto

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Colors
pt: Cores

en: Logo
pt: Logótipo

en: Hide site tagline
pt: Esconder descrição do site

en: Hide site title
pt: Esconder título do site

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Text transform
pt: Transformação do texto

en: Font weight
pt: Peso da fonte

en: Body
pt: Corpo

en: Typography
pt: Tipografia

en: Font family
pt: Família tipográfica

en: Google fonts
pt: Fontes do Google

en: Default fonts
pt: Fontes padrão

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Footer Widget 5
pt: Widget de rodapé 5

en: Footer Widget 4
pt: Widget de rodapé 4

en: Footer Widget 3
pt: Widget de rodapé 3

en: Footer Widget 2
pt: Widget de rodapé 2

en: Footer Widget 1
pt: Widget de rodapé 1

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Post Comment
pt: Publicar comentário

en: Leave a Comment
pt: Deixe um comentário

en: Website
pt: Site

en: Name
pt: Nome

en: Comments are closed.
pt: Comentários fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários anteriores

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
pt: Arquivo

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Página não encontrada.
